گریوان GERIVAN

سفر سبزوار

شنبه 29 خرداد 1389

 یاد معلم شهید دکتر شریعتی

    امسال بر خلاف شهرهای دیگر، سفر  سبزوار به چند بهانه، چهار مرتبه شد. آخری‌ش جالب‌تر بود. دیدارها و جلسات که در نوع خود خوب و زیبا بود، اما دیدن شهر در هوای گرم هم لطفی دیگر داشت. گفتاری کوتاه  در کنار بقعه‌ی امام زاده یحیی و در آستانه‌ی ماه مبارک رجب هم از شیرینی‌های این سفر شد.
   دیدن نیم‌تنه‌ی دکتر شریعتی در خیابان، آن‌هم در فصل دروی مجسمه‌های برنزی، قدری شگفتی ساز بود. ظاهرا سارقین مجسمه‌ها پایشان به سبزوار هم باز شده. خبرنگار نشریه‌ی سربداران با زیرکی، سوالی از آقای قالی‌باف شهردار پایتخت پرسیده و او، ضمن، اعلام اطلاع نسبی از موضوع سرقت‌ها، دست داشتن خود در قضیه را انکار کرده است.
   سبزواری‌ها غیر از تجلیل از دکتر علی شریعتی، از هم‌شهری دیگرشان، جناب پرفسور امین هم در زمان حیاتشان تجلیل کرده و می کنند. با  مطالعه‌ی دیوان آقای امین معلوم میشه که ایشان از مشکلات مرسوم نویسندگان و روزنامه‌نگاران بی‌نصیب نبوده و مدتی درگیر این‌گونه حوادث نیز شده است.
    این پست کوتاه بهانه‌ای بود از برای قدردانی از مهما‌نوازی دوستان و همکاران سبزواری و گرامی‌داشت، یاد و خاطره‌ی سبزواری بزرگی مثل دکتر شریعتی( علی مزینانی) در روز شهادت آن بزرگوار. بقیه سبزوار نوشته‌ها باشد برای فرصتی دیگر.[ شنبه 29 خرداد 1389 - 01:47 ب.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| الیاس پهلوان ] [فرهنگی , ] [+]

برای سالوك

شنبه 22 خرداد 1389
تقدیر از یك پیشكسوت

  كوه سالوك گذشته از قداست اسطوره ای كه در میان آبادیهای منطقه ی گریوان، دارد؛ منطقه ای برای دامداران كوچرو می باشد. از طرفی فرصت خوبی برای كوهنوردان و طبیعت گردان، بومی و غیر بومی است.      
   دامداران مناطق گریوان و اسفراین برای بخشهائی از سالوك پروانه ی چرا داشته و حدود 45 روز در كنار چشمه سارهای آن، چادر می زنند. این مدت موقعیت بی بدیلی است برای علاقه مندان طبیعت و كسانی كه به ورزش كوهنوردی عشق می ورزند.

  آقای مهندس اسماعیل سلاریان را چند سالی در رفت و یا برگشت از سالوك می بینیم.، ایشان  معمولا در این مسیر  تنهائی سفر كرده و یك شب را در چادر دامداران گریوانی می مانند. او به حق طرفدار محیط زیست بوده و عملا برای حفظ محیط زیست تلاش می كند. پیشنهادهای خوبی در این خصوص و دیگر مسائل محلی برایم فرستاده كه استفاده خواهد شد. مورد اخیر به مناسبت فصل استفاده از سالوك بوده و بهانه ای شد تا از داستان واقعی و دست نوشته ایشان استفاده گردد. باشد تا با تحریك حس نوستالژیك دیگران، سالوك هم از آلودگی های معمول كوهها مصون بماند.

داستان واقعی از گفته های یک پیش کسوت

نویسنده : اسماعیل سالاریان

بچه که بودم دفترچه های مشقم را تا پرمی شدند می دادم به دائی حاج غلامحسین مغازه دار نزدیک خانه مان ودرعوض مقداری تنقلات می گرفتم . دفتری که جلدش پلاستیکی نبود. حاج دائی ورقهای دفترچه ها را جدا می کرد و به شکل قیف درمی آورد و تویش چیزی می ریخت ودست مردم می داد.

بچه که بودم مادربا یک سبد پارچه ای دست بافت خودش به کوچه بزرگ ده می رفت. پیاز، گوشت، میوه، ودیگرمایحتاج را که توی پاکتهای کلفت کاغذی بودند می خرید ودرهمان سبد می ریخت وبه خانه می آورد.

وقتی گوشت ، سیب ، وپیازخورده می شد مادرپاکتها را در تنورمی انداخت. تنوری که سالهای سال بود بویش درکوچه ها نمی پیچد.

...بقیه در...


ادامه مطلب
[ شنبه 22 خرداد 1389 - 12:28 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| الیاس پهلوان ] [زیست محیطی , ] [+]

نیمه خرداد

پنجشنبه 13 خرداد 1389
الف – فصل قله‌ی سالوک
    همه به سوی بلندی در حرکتند. شکل و قیافه و سن و تحصیل و مدرک و ثروت و ... نامشخص است. آنچه دیده می‌شود؛ حرکتی است رو به  بالا. قله نمایان نیست. برای همه مهم نیست که چه کس و اشخاصی جلو هستند و کی‌ها پشت سر می آیند. این حرکت و جنب و جوش برای صعود از نیمه‌ی خرداد شروع می‌شد. در تصور بخشی از نادیده‌هایم از خرداد، خیالم این است که نیمه‌ی خرداد را اگر آغاز و شروع خیزش و برنامه‌ی صعود بدانیم، بهمن اوج قله و صعود کامل است. بعد از این مرحله برگشت به محل استقرار و یا یافتن قلل دیگر آغاز شده است. کم‌کم افق کم‌رنگ شده و عده‌ای با نور دیدگان و بعضی با شمعی و عده‌ای با استفاده از زنجیره‌ی انسانی، در پی اینند که راهی بیابند و خود را در سخره‌های تاریک گرفتار نکنند.  انشعابات راه، کج‌راهه ها و انواع راه‌های خود هموار،زیاد گردیده، اما هنوز عده‌ی زیادی دست به دست هم داده راه نسبتا همواری را طی می کنند. آنانکه راه بیشتر رفته و زمان زیادی را در این مسیر طی‌طریق کرده اند؛ هشدار می‌دهند که مواظب باشید؛ هوای همه را داشته باشید؛ در مسیر ، تنگ راه و پیچ‌های زیادی هست. خصوصا کوچک ترهارو نرنجونید چون ممکنه خودشونو به سخره‌ها بزنند و  راهشنو جدا کنند. بعضی‌ها هم فریاد       می کشند که پیرتر؛ دارند عقب می‌مونند. خیلی وقته از این راه نیومدن، سیل آمده؛ تغییراتی زیادی در مسیر داده شده، اونا ممکنه به هوای سالای قبل از همین مسیر برن و تو دره گیر کنن. پس سعی بشه یک هماهنگی ایجاد بشه که جونا دست خیلی پیرترارو بگیرن. شاید لازم بشه بعضی جاها اونارو کول کنن. بالاخره سن و سالی از اونا گذشته احترامشون واجبه. با همه‌ی این توصیه‌هائی كه برخی جهاندیده ها دارند. ولی بعضی پیر مردا حاضر نیستند دست جونارو بگیرند. هزار عیب از اونا می‌گیرند و صواب را در یکه رفتن خودشون می‌دونن. میخان كسی مزاهم ذكرشون نشه. از اون طرف چند تا جوون، هوار هوار کنان، هدفون توگوش کرده ، بگو و بخند از راهای دیگه دارن می‌رن. .. چند نفری هم كه پایبند قرار و مدارهای كوهند، با كلی حرفای گفته و ناگفته خویش وسط را موندنن نمی دونن به كدام سمت برن . كدومشونو صدا بزنن؟ اصلا كسی گوش نمیده. نتیجه آن شده که عده‌ای منتظرند که گروه به کوه رفته برگردند؛ اما پاسی از شب گذشته و هوا تاریك شده و هنوز جمع زیادی از ایشان، از جمعشان دورند و معلوم نیست کی برگردند. اصلا برمی‌گرند؟ یا انتظار بی فایده است؟
 ب – انتظار فرج
    در یک محفلی از  جبهه، بچه‌ها بحث‌شان بود که بعد امام چه خواهد شد و چه اتفاقات ناگواری رخ خواهد داد، یکی شهامت کرده در آن جوسنگین عجین شده با امام، گفت هیچ اتفاقی نمی‌‌افتد. همه که تصور روز بی امام را نداشتند؛ او به ملامت و سخره گرفتند که این چه حرفی است. امروز را نگاه کن با وجود امام چه مشکلاتی در سر راه کشور و خصوصا جبهه ها داریم؛ اگه امام نباشه، چه و چه‌ها خواهد شد.
 یکی امروز می‌گفت: با اندکی درنگ حق با هردو بوده است. بالاخره امام که جاویدالعمر نمی‌شده؛ یک روزی از این دنیا می رفته، همانگونه که پیامبر خدا رفت. از طرفی بی‌مشکل هم نبوده ایم. 


از غم دوست در این میكده فریاد كشم
دادرسى نیست كه در هجر رخش داد كشم
داد و بیداد كه در محفل ما رندى نیست
كه برش شكوه برم داد ز بیداد كشم
شادیم داد غمم داد و جفا داد و وفا
با صفا منت آن را كه به من داد كشم
عاشم عاشق روى تو نه چیز دگرى
بار هجران و وصالت‏به دل شاد كشم
مُردم از زندگى بى تو كه با من هستى
طرفه سرى است كه باید بر استاد كشم
سالها مى‏گذرد حادثه‏ها مى آید
انتظار فرج از نیمه خرداد كشم[ پنجشنبه 13 خرداد 1389 - 04:38 ب.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| الیاس پهلوان ] [اجتماعی , ] [+]

اتفاقات خردادماه

شنبه 1 خرداد 1389
دیده‌ها و شنیده‌های خردادی
    خرداد ماه از جمله ماه‌هائی است که به طرق مختلف در خاطره‌ها مانده و احتمالا سال‌های سال ماندگاری خود را حفظ خواهد کرد. خرداد بعضی ازسال‌ها را در تاریخ خوانده و یا از دیگران شنیده‌ایم. 15 خرداد 42 را آغاز نهضت اسلامی دانسته و نتایج آن را در بهمن 57 می‌بینیم. یک خرداد دیگر را هم گرچه باید به خاطر می‌داشتم ولی جز عنوان شهادت دکتر علی شریعتی در 29 خرداد، چیز دیگری از این روز نمی‌دانم. خردادهای بعدی را دیده و به عبارتی دستی از دور و نزدیک بر آتش آن‌ها داشته و یا این‌که شعه‌های آن‌ها به سمت ما نیز رسیده است. سوم خرداد را همه قبل از دوم خرداد بیان می‌کنند. ولی من از آن جهت پیش از دوم این ماه می‌آورم که سال وقوع آن پیش‌تر بوده است. در حین گشت و گذارهای مرسوم اداری دهه‌ی شصت وقتی از منطقه‌ی ترکمن نشین حاشیه‌ی اترک به آش‌خانه رسیدیم. برای لحظه‌ای جیپ چهار سیلندر اتاق فلزی را آقای طالبی متوقف کرد تا به شور و شعف مردم و نوای شیرین
" خرم‌شهر...آزاد شد" از رادیو گوش دهیم. این روز همه ساله به حق گرامی داشته می‌شود. برنامه‌های متنوعی توسط سازمان‌های دولتی و نظامی تدارک می‌شود. خرداد دیگری که حوادث تلخ جبهه گیری‌های رئیس جمهور اول را با انقلابیون نسل اول به دنبال دارد؛ باعث گردید، که در یک غروب غم‌انگیز خرداد 60، دوست و همکار خوبم  پرویز یزدانی  در یک اتفاق ناگوار، طعمه‌ی اهداف شوم پلیداندیشان آن دهه قرار گرفته و به شهادت برسد.
    دوم خرداد را گرچه حماسه نامیده‌اند؛ویا جنبشی مردم‌سالارانه دانسته‌اند، ولی به جهت، جهت‌گیری‌های سیاسی، مقفول مانده و می رود، تا حداقل  به صورت رسمی به فراموشی سپرده شود.

     22  خرداد هم در رقابت با 2 خرداد، مسائلی بوجود آورده که خود و روزهای پس از آن نیز در خاطرات عدیده‌ی کثیری با حرف و حدیث‌های جهت‌دار، هنوز هم پدیده‌ای نو از نظر جنبش‌های اجتماعی محسوب می‌شود. برعکس عده‌ای، باید هیچ‌یک از حوادث روزگار خویش را به فراموشی نسپرده و از آن‌ها به عنوان عبرت‌های دوره و عمر خویش استفاده نمود. پذیرش دوم خرداد به عنوان حماسه در آن برهه از زمان موجب گشت که تبعات منفی جامعه‌ی دو قطبی شده ؛ کاهش یافته و برای مدتی بهره‌برداری نسبتا خوبی در عرصه های اجتماعی داخلی و بین‌المللی از آن بشود. اما فضای 22 خرداد پارسال، به طوری رقم خورده که تبعات منفی آن در یک‌سال تمام، بر شئونات اجتماعی و بین‌المللی ایران، سایه افکنده و افق روشنی هم فعلا برای آن متصور نیست. شاید به گفته‌ی بدبینان این سرنوشت ایران بوده که هرگاه قصد کاری خوب و مناسب برای پیشرفت صورت گرفته دست‌های پیدا و پنهان افراط و تفریط قدرت‌های بیرونی و تفکرات خودرائی، مردم را از اهداف عالیه‌ی خویش باز داشته و یا این‌که به تعویق انداخته است. با همه‌ی این‌ها هر اتفاقی از اتفاقات روی داده در کشور شرایطی را خواهند ساخت که محصولی متناسب با آن برای ایران عزیز رقم خواهد خورد  که اجتناب ناپذیر است.[ شنبه 1 خرداد 1389 - 01:37 ب.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| الیاس پهلوان ] [اجتماعی , ] [+]


Powered by
Abzarak.com
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو