تبلیغات
گریوان GERIVAN - سال1430هجری قمری

گریوان GERIVAN

سال1430هجری قمری

یکشنبه 8 دی 1387
اهمیت هجرت

   اگه عرب‌ها به اندازه‌ی ایرانی‌ها به آغاز سال‌شان اهمیت می‌دادند، امشب را باید جشن گرفته وشادی می‌کردند(خداراشکر که چنین رسومی ندارندوگرنه این هم به دامنه‌ی اختلافات ما باایشان افزوده می‌شد)
  وچه به‌جا ومناسب مبدا سال در تاریخ شمسی  و قمری هجرت حضرت رسول اکرم از مکه به مدینه قرار داده شده است. این سفارش قرآن همیشه جاری وساری است که اگر دریک منطقه ومحل زندگیتان با مشکل مواجه شد، زمین خداوند وسیع است، هجرت کرده به جای دیگری بروید تا در زندگی شما گشایش وتغییری حاصل شود. نمونه روشن وبارز آن هجرت پیامبر بوده که برای گسترش اسلام، مکه ومشکلات آن‌روزش را ترک کرده به همراه یاران قلیل خود وارد مدینه شدند.پیامبردرمحیط مساعدمدینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، با تبلیغ دین خویش برپیروان این آئین افزوده  ونه تنها مکه که آوازه‌ی آن رابه بلاد دوردست هم رسانده و قلوب مردمی که حتی رسول خدا را هم ندیده بودند، فتح کرد.
  ۶۱ سال پس از هجرت پیامبر، اولین ماه سال هجری قمری منشا تحول دیگری شد. این بار فردی از نسل پیامبر، اعمال حج را ناتمام گذاشته، مکه را به سوی عراق ترک کرد. غیر ازثمرات معنوی قیام امام‌حسین(ع) از نظر ظاهری هم این  حرکت مشابه هجرت حضرت رسول (ص) است.
  بیان بعضی ماجراهای کربلا وحماسه یاران امام حسین(ع)درایران، با فرهنگ ایرانی بومی شده است. ایرانیان همان‌گونه که قهرمانان واسطوره‌های تاریخی خود را می‌ستوده‌اند، از نقش‌آفرینان واقعه‌ی کربلا یاد می‌کنند. اغراق نیست اگر به‌گوئیم ایرانیان بیش از هموطنان عرب امام حسین(حتی شیعیان آن) در راه ایشان جان‌فشانی کرده وره‌روی کرده‌اند.
    تعلق خاطرایرانیان به اسلام، انبیاء و اولیاء سبب گردیده تا هنوزهم در بعضی منابع واسناد ایرانیان تاریخ قمری قیدشده ولزوم تبدیل ماه‌های قمری و دانستن نام وتعداد روزهای آن را برای برخی امور روزمره اجتناب ناپذیر نماید.[ یکشنبه 8 دی 1387 - 02:05 ب.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| الیاس پهلوان ] [تاریخی , ] [+]


Powered by
Abzarak.com