تبلیغات
گریوان GERIVAN - دروغ

گریوان GERIVAN

دروغ

یکشنبه 31 شهریور 1387
روش جدید بیان شرعیات
" ازآنجائی که دروغ روزه را باطل می کند ، کلیه سخنرانیها ومصاحبه های مسولین به بعد از عید فطر موکول شد."
   این پیامک ضمن اینکه بیان طنز گونه ی یک معضل بزرگ اجتماعی است ، می تواند روشی جدید برای بسط مسئله ی شرعی باشد. البته می شد سازنده ویا فرستنده ی پیام کوتاه بگوید که تمام سخنرانی ها ومصاحبه ها ، بعد ازافطار انجام می شود.چون یک ماه ویا حتی یک دهه ازماه مبارک حرف نزدن موجب ضرر وزیانهای سیاسی واقتصادی و انتخاباتی و... خواهد شد که جبران آن ، وقت وهزینه ی زیادی را از بیت المال صرف خواهد کرد که کم از پیامد وآثار گناه کبیره ی دروغ گفتن نیست . ودرثانی تقصیر گوینده وشنونده ی بیانات ناراست دستگاههای دیداری وشنیداری و... چیست که عادت کرده به اینگونه روشهای صحبت کردن . از قرار معلوم وباتوجه به کتیبه ی مرحوم کوروش بزرگ دروغ درزمان ایشان هم رواج داشته که ای خود ودیگران را از آن برحذر داشته و بصورت مکتوب شفارش فرموده اند . ولذا ترک عادت موجب مرض است وعلاج مرض نیز ، هزینه بربوده واقتصادی نیست که به یک باره همچون یارانه ی دیگر کالاها ، قطع شده وجامعه مصرفی مارا ازاین کالای اساسی هم محروم بدارند.فلذاست که می بینیم مسائل اجتماعی مانندحلقه های زنجیر به هم متصل بوده وخلل درهر یک از آنها موجب گسستی به قد وقواره ی ،عمق شکاف طبقاتی موجود در جامعه گردیده و به مانند فضا و اجتماعی که گفتن دروغ در آن باعث اختلال درنظم می شود ، نه گفتن دروغ برای ماهم اشکالات زیادی پدید می آورد .ما نسل اندرنسل ، سینه به سینه ازاین حرفها زده ایم ، اگر دروغ هم باشد امر برما مشتبه شده ومی پنداریم که خیر وصلاح ما درهمین گونه رفتار وکردار است وغیر ازآن به زیان خواهیم افتاد.
    مگر اینکه ندائی دگر رسیده وبه برکت روزه های این دهه ونیایشها ی این شبهای بابرکت توجهی عمیق به وقایع زمان مولا علی (ع) داشته باشیم . چه شد که عابدترین وزاهدترین آدمهای زمانه کمرهمت به قتل مجسمه ی عدل وزهد بستند؟چگونه است که آدمی را حتی تکرار عبادات و اذکار هم نمی تواند ازچنین عمل زشت وگناه کبیره ای بازدارد؟
     شاید شبی از شبهای قدر ، تقدیر آن قرار گیرد که سرنوشت از سر نوشته ، همه با هم ومطلع از مقاصد یکدیگر از مصرف این محصول شیطانی دست کشیده وبا تاسی به روایات واحادیث وارده درمذمت دروغ یکباره ویا شده حتی به مرور ازآن دست بکشیم . باشد تا دردنیا وآخرت رستگارگردیم.
پیامبر (ص):
ـ دروغگو، دروغ نمی‌گوید مگر به سبب حقارتی که در نفس خود دارد.
ـ از دروغگویی بپرهیزید، زیرا دروغگویی باعث روسیاهی است.
ـ از دروغگویی بپرهیزید، در موردی که گمان میکنید نجات شما در دروغ گفتن است، بدانید که اشتباه کرده‌اید و هلاک شما در دروغ است.
ـ از پیامبر پرسیدند: ممکن است مومن ترسو باشد؟ فرمود: بلی. ممکن است بخیل باشد؟ فرمود: بلی. ممکن است کذاب باشد؟ فرمود: نه.
امام علی (ع):
- دروغ زیاد موجب فساد دین و بزرگى گناه مى‏شود .
ـ هیچ عمل قبیحی به قبح دروغگویی نیست.
- بزرگ‏ترین گناه در نزد خدا زبان دروغگو است . - هیچ بنده‏اى طعم و مزه ایمان را نمى‏چشد مگر آنکه دروغ را چه شوخى چه جدّى ترک کند.
امام باقر (ع):
ـ کم‌نصیب‌ترین فرد از سجایای مردانگی و فضایل انسانی، دروغگویان هستند.

[ یکشنبه 31 شهریور 1387 - 12:09 ب.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| الیاس پهلوان ] [اجتماعی , ] [+]


Powered by
Abzarak.com